Keltsük fel közösen a kíváncsiságot az egészséges és fenntartható élelmiszerek, illetve az élelmiszeripari karrierek iránt!

Keltsük fel közösen a kíváncsiságot az egészséges és fenntartható élelmiszerek, illetve az élelmiszeripari karrierek iránt!

Csatlakozzon ahhoz a több száz tanárhoz és oktatóhoz, akik már használják élelmiszer tematikájú tananyagainkat a tanórákon, szakkörökön, táborokban és egyéb iskolai rendezvényeken!

Óraterveink nagy hangsúlyt helyeznek a diákok aktív részvételére. Sikeresen ötvözik a csapatmunkát, szerepjátékokat és a kísérletezést, ugyanakkor fejlesztik a kommunikációs készségeket és lehetőséget adnak a diákoknak az egyes témák megvitatására.

Fedezze fel az egyes témák alatt élelmiszerekkel kapcsolatos óraterveinket!

Az egyes témáknál a következőket találja:

  • kipróbált, azonnal használható óratervek
  • hasznos tanári segéd- és háttéranyagok
  • nyomtatható munkalapok, videók, játékok és kísérletek
Élelmiszer & egészség

Élelmiszer & egészség

Élelmiszer & egészség

Az étkezési szokásaink közvetlen hatással vannak az egészségünkre. Az egészségtelen étrendek növelhetik az olyan krónikus betegségek kockázatát, mint a szív és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség vagy némely ráktípus. Sajnos sokunknak vannak egészségtelen étkezési szokásai. Például túl kevés zöldséget és gyümölcsöt, vagy túl sok feldolgozott élelmiszert fogyasztunk. Ez az Európaszerte jelen lévő probléma súlyproblémákhoz és elhízáshoz vezet. Az ebben a kategóriában található óratervek célja, hogy megfelelő rálátást biztosítson a tanulóknak arról, hogy az ételek hogyan hatnak az emberi szervezetre, hogyan vigyék be a legfontosabb tápanyagokat az étkezési szokásaik alakításával, valamint olyan gyakorlati készségeket adjon át, mint a boltokban található élelmiszerek címkéinek megfelelő értelmezése, és rávilágítson arra, hogy ez sokszor meglepő módon nem magától értetődő.

Tananyagok megtekintése
Élelmiszer & fenntarthatóság

Élelmiszer & fenntarthatóság

Élelmiszer & fenntarthatóság

A tanulók bevonása az élelmiszer és a fenntarthatóság témakörébe elengededhetetlen mind az élelmiszerrendszerünk jövője, mind pedig a bolygónk egészsége szempontjából. Az ebben a kategóriában található óratervek a regeneratív gazdálkodás, a fenntartható élelmiszerválasztás és az élelmiszerpazarlás témakörét járják körül. Az óratervek segítségével a diákok megismerkedhetnek az élelmiszerrendszerünk kihívásaival, és képet kaphatnak arról is, hogy ők maguk hogyan tehetik azokat fenntarthatóbbá.

Tananyagok megtekintése
Élelmiszertudomány & élelmiszerrendszerek

Élelmiszertudomány & élelmiszerrendszerek

Élelmiszertudomány & élelmiszerrendszerek

A gyermekek és a tinédzserek számtalan "tudományos" információval találkoznak az étkezéssel kapcsolatosan. Sajnos ezen információk jelentős része ellentmondásos, pontatlan vagy egyenesen hamis. Ez a kategória olyan óraterveket tartalmaz, amelyek felvértezik a tanulókat azzal a jártassággal, hogy az élelmiszertudományból származó információkat kritikusan értékelni és hatékonyan kommunikálni tudják. Az óratervekkel továbbá a tanulók feltérképezhetik az élelmiszerrendszereket az előállítástól a feldolgozáson át a fogyasztásig.

Tananyagok megtekintése
Agrárélelmiszeripari szakmák & karrierek

Agrárélelmiszeripari szakmák & karrierek

Agrárélelmiszeripari szakmák & karrierek

Az ebben a kategóriában található óratervek segítenek a diákoknak felfedezni lehetséges agárélelmiszeripari karrierlehetőségeket, miközben megismerik a területen található szakmák és jártasságok sokszínűségét. A feladatok között többek között megtalálható az élelmiszeripari szakmák leírása vagy azok csoportosítása az élelmiszerláncon elfoglalt helyük alapján. Némely óraterv a vállalkozói készségeket fejlesztését is segíti.

Tananyagok megtekintése
A tananyagokról több információért kattintson ide

Témák

A témák nem választhatóak szét egyértelműen, hiszen sok közöttük az átfedés. Éppen ezért, számos óraterv több téma alá be van.

Minden óratervnek része egy átfogó bevezető, amely leírja a célzott korcsoportot, a konkrét oktatási célokat és a lehetséges közös pontokat hagyományos iskolai tantárgyakkal.

A legfőbb tanulási célok és eredmények:

1. Rendszerszintű gondolkodás: Szeretnénk, ha a tanulók tágabb kontextusból látnának rá az élelmiszerrendszerek különböző elemeire, és megértenék azok összetettségét és a köztük lévő összefüggéseket.

2. Rendszer feltérképezése: Az élelmiszerrendszerek sokféle foglalkozásainak felfedezése.

3. Fenntartható életmód: A fenntarthatóság megértése a teljes élelmiszeréletútban a termeléstől a fogyasztáson át az élelmiszerhulladék kezeléséig.

4. Egészséges étkezési szokások: Az egészséges étkezési szokások jellemzőinek azonosítása.

Hogyan használjuk az óraterveket?

A legtöbb óravázlat megfelel egy átlagos 45 perces óra időtartamának, azonban a tervek tartalmaznak bővítési javaslatokat és további választható tevékenységeket, amelyek maximális rugalmasságot biztosítanak az óraidő megtervezésében. A javasolt időbeosztás a bevezető részben található.

Az egyes óratervek összefüggő egységet alkotnak, így külön-külön is felhasználhatók. Ugyanakkor az óraterveket egymáshoz is kapcsolhatja, így élelmiszerekkel kapcsolatos órák sorozatát hozhatja létre diákjai számára (pl. ideális tematikus hetekhez vagy hosszabb projektekhez). A javasolt összekapcsolások is a bevezető részben találhatók.

Minden óratervhez tartozik egy sor segédanyag az osztálytermi használathoz - ezek lehetnek feladatlapok a tanulók számára, az osztálynak bemutatandó prezentáció, tanári jegyzetek vagy mindezek együttese. Ön dönti el, hogyan használja fel ezeket a diákjaival - nyomtatott formában vagy digitálisan (például a google docs segítségével). Az óravázlatok további háttéranyagokat is tartalmaznak a felkészüléshez - podcastokra, videókra vagy releváns cikkekre mutató linkeket, amelyek gazdagítják az órai munkát. Ezek nem kötelezőek, és a leckéket bármelyikük elérése nélkül is meg lehet tanítani.

Rólunk

A FoodEducators az EIT Food oktatási programja, amely általános és középiskolai tanárok számára kínál olyan tananyagokat, amelyek élelmiszeripari témákba vonják be a fiatalokat szórakoztató és kreatív feladatok révén. Egyszerűen hozzáférhető, tudományosan megalapozott élelmiszer-tematikájú oktatási anyagaink abban támogatják a diákokat, hogy a jövő tájékozott és tudatos fogyasztóivá válhassanak.

A FoodEducators program kialakításánál mindazon új ismereteket felhasználjuk, amelyek azt vizsgálják, hogy hogyan lehet elmélyíteni az élelmiszerekkel kapcsolatos tudást, előmozdítani az egészséges és fenntartható táplálkozást, illetve arra motiválni a jövő generációját, hogy az agrár-élelmiszeriparban elhelyezkedve kamatoztassák képességeiket. Programunk a 9 és 18 év közötti fiatalok körében a vezetői készségekre, a tudatos fogyasztásra, az élelmiszer-tudományi tudásra, a vállalkozói gondolkodásmódra és a szakmai lehetőségek megismertetésére helyezi a hangsúlyt.

Víziónk

Egy olyan világ, amelyben minden fiatal hozzáférhet az élelmiszeriparral kapcsolatos tudáshoz, továbbá megismerheti az agrár-élelmiszeriparban rejlő karrierlehetőségeket.

Küldetésünk

Támogatni a pedagógusokat abban, hogy inspirálják és motiválják a fiatalokat az általuk elfogyasztott élelmiszerek egészség- és fenntarthatósági vonatkozásainak megismerésére, illetve arra, hogy fontolóra vegyék az agrár-élelmiszeripari karriereket.

Mit mondanak a tanárok az óraterveinkről?

“Nagyon érdekes anyagok, zökkenőmentes átmenet más élelmiszerekkel kapcsolatos kérdésekre.
(Lengyelország)”

“Az osztályomban a gyerekek először találkoztak azzal, hogy az élelmiszerről az élelmiszer-rendszer megközelítésében gondolkodjanak és tanuljanak. Nagyon izgatottak voltak, és szívesen megosztották az ötleteiket.
(Izrael)”

“Nagyra értékeltem a diákok részvételét a kísérletben és az elemzésben. Így jobban emlékeztek.
(Lengyelország)”

“Részletes óravázlat, további érdekes anyagok.
(Lengyelország)”

“Nagyon tetszik az a megközelítés, hogy nincsenek bonyolult elméletek és az óratervek közel állnak a diákok világához. A hétköznapi példák és témák megmozgatják őket, őszintén le vagyok nyűgözve. Ezek a program igazi kincsesláda a tanároknak, rengeteg jó ötlettel és segédanyaggal!”

“Az óratervek nagyon gyakorlatiasak és gyakorlatorientáltak, motiválóak és inspirálóak a tanárok számára! Nagyszerű alapot nyújtanak, amelyre építkezhetünk.”

“Minden óraterv, amit kipróbáltam, jól használható és megalapozott módszertant ad az élelmiszertéma bevezetéséhez.”

“Az óratervek megfeleltek az elvárásaimnak, könnyű használni őket, még speciális nevelési igényű tanulókkal is.”

“A tananyagok tanárként arra inspiráltak, hogy felvegyem a kapcsolatot a helyi élelmiszeripari szereplőkkel. Arra is motiváltak, hogy továbbgondoljam az egyes témákat, és azokat a diákjaim igényeihez igazítsam.”

Hazai hírek

Agenția Metropolitană Brașov AZTI Building Global Innovators Chamber of Commerce and Industry of Slovenia Climate Smart Elephant Democritus University of Thrace Grupo An Higher Education Institution Latvian Rural Advisory and Training Centre Leaf Pannon Pro Innovations Polish Academy of Sciences in Olsztyn Slovak university of Agriculture in Nitra Smion TechnionIIT University of Bari Aldo Moro University of Chemistry and Technology Prague University of Economics - Varna Yaşar University