A témák nem választhatóak szét egyértelműen, hiszen sok közöttük az átfedés. Éppen ezért, számos óraterv több téma alá be van.
Minden óratervnek része egy átfogó bevezető, amely leírja a célzott korcsoportot, a konkrét oktatási célokat és a lehetséges közös pontokat hagyományos iskolai tantárgyakkal.
1. Rendszerszintű gondolkodás: Szeretnénk, ha a tanulók tágabb kontextusból látnának rá az élelmiszerrendszerek különböző elemeire, és megértenék azok összetettségét és a köztük lévő összefüggéseket.
2. Rendszer feltérképezése: Az élelmiszerrendszerek sokféle foglalkozásainak felfedezése.
3. Fenntartható életmód: A fenntarthatóság megértése a teljes élelmiszeréletútban a termeléstől a fogyasztáson át az élelmiszerhulladék kezeléséig.
4. Egészséges étkezési szokások: Az egészséges étkezési szokások jellemzőinek azonosítása.
A legtöbb óravázlat megfelel egy átlagos 45 perces óra időtartamának, azonban a tervek tartalmaznak bővítési javaslatokat és további választható tevékenységeket, amelyek maximális rugalmasságot biztosítanak az óraidő megtervezésében. A javasolt időbeosztás a bevezető részben található.
Az egyes óratervek összefüggő egységet alkotnak, így külön-külön is felhasználhatók. Ugyanakkor az óraterveket egymáshoz is kapcsolhatja, így élelmiszerekkel kapcsolatos órák sorozatát hozhatja létre diákjai számára (pl. ideális tematikus hetekhez vagy hosszabb projektekhez). A javasolt összekapcsolások is a bevezető részben találhatók.
Minden óratervhez tartozik egy sor segédanyag az osztálytermi használathoz - ezek lehetnek feladatlapok a tanulók számára, az osztálynak bemutatandó prezentáció, tanári jegyzetek vagy mindezek együttese. Ön dönti el, hogyan használja fel ezeket a diákjaival - nyomtatott formában vagy digitálisan (például a google docs segítségével). Az óravázlatok további háttéranyagokat is tartalmaznak a felkészüléshez - podcastokra, videókra vagy releváns cikkekre mutató linkeket, amelyek gazdagítják az órai munkát. Ezek nem kötelezőek, és a leckéket bármelyikük elérése nélkül is meg lehet tanítani.